Knoflíky

Knoflíky - historie, rozdělení

Co je knoflík? Knoflík v prapůvodním významu je drobný předmět původně diskovitého tvaru (dnes jsou již tvary knoflíků mnohem rozmanitější), který spojuje dva cípy oděvu provléknutím samotného knoflíku (přišitého k jednomu cípu) knoflíkovou dírkou (ta je pochopitelně ve druhém cípu oděvu).Později je knoflík chápán též jako ozdoba či šperk.

Knoflíky jsou vyráběné z mnoha rozličných materiálů, například sklo, dřevo, plast, kov, kámen, kůže, kost, textil, perleť, rohovina a další, případně se využívá kombinace několika materiálů.

Zvláštním typem knoflíku je knoflík manžetový. Tento ozdobný předmět plní funkci jakési spony dvou cípů manžety pánských (v menší míře pak dámských) košil. V Evropě se manžetový knoflíček objevuje v 17. století. Je vyroben z kovu a doplněn sklem, případně drahým kamenem. Nošení manžetových knoflíčků se stalo symbolem vyšší sociální vrstvy – je jakýmsi společenským doplňkem nejvyššího stupně (knoflíky se zdobí monogramy, erby či jinými značkami).

Historie knoflíků je dnes již velmi široká. Úplný počátek existence těchto drobných předmětů bychom našli již kdesi v pravěku. Větší slávy si však knoflíky užily až jako užitečný pomocníci při odívání – konkrétně v období gotiky. Člověk se tehdy začal oblékat do velmi úzkých až přiléhavých šatů, které bylo nutno nějakým způsobem na tělo upnout, a zde se uplatnilo buďto šněrování, nebo právě onen knoflík. Všímavé oko parádivého člověka (a jistě to bylo oko ženy) si velmi záhy všimlo zdobnosti tohoto zvláštního druhu zapínání, a tak netrvalo dlouho, a knoflíky se začaly využívat i coby šperky – zdobily samozřejmě především ono šatstvo. Později se knoflíky stále více měnily z obyčejného „přidržovače oděvu na těle“ v ozdobný prvek, případně v jakousi značku konkrétní sociální vrstvy. V baroku dokonce našité stříbrné knoflíky dávaly všem přihlížejícím poznat zámožnost jejich majitele. V pozdním baroku pak již knoflíky velmi hustě lemovaly nejen okraje pánských vest a kabátů, ale našívaly se také na rukávy i kalhoty. V této době již plnil knoflík funkci šperku na plné čáře.

V českých zemích historie knoflíků sahá až do dob známých bojovníků a výrobců šperků, kterými byli Keltové. Velký rozmach sklářství a zakládání hutí ve 14. století s sebou přináší i další a dokonalejší výrobní postupy a rozmanitější tvary knoflíků. V 18. století se rozvíjí pasířské řemeslo, které spojuje dva na první pohled zcela odlišné materiály – sklo a kov. Tu vzniká skleněný knoflík s kovovým spodkem. Konec napoleonských válek a s ním související vyřazení francouzské konkurence pak startuje expanzi českých šperků za hranice našeho státu. V 19. století se výrobou skleněných knoflíků na Jablonecku živí několik tisíc lidí. Nejprve se vyráběly knoflíky lampové, později mačkané a broušené. Technologie výroby knoflíků se však neustále zdokonaluje, domácí výrobu knoflíků nahrazují továrny, na trh se dostávají stále nové a nové druhy knoflíků. České knoflíky a potažmo česká (jablonecká) bižuterie vůbec jsou dnes známy po celém světě.

Rozdělení knoflíků je jednoduché. Podle toho, jak se knoflík upevňuje k oděvu, se dělí na knoflíky textilní (nitěné, loukoťové nebo věnečkové) – bez dírek a oušek, jednoduše se prošijí skrz, dále knoflíky dírkové (počet dírek může být různý) – přišívá je skrz dírky, a nakonec knoflíky ouškové (tunélkové), které se upevňují pomocí jakéhosi očka či ouška zespodu knoflíku.

Technologie výroby knoflíků je stejně rozmanitá jako samotné druhy knoflíků. Například textilní „prádlové“ knoflíky se vyrábějí tak, že nitě se jednoduše omotávají kolem kovového (zinkového) kroužku. Skleněné knoflíky se vyrábějí například litím do forem, broušením, dřevěné knoflíky se frézují a strojově obrábějí. V dnešní době je již většinou výroba knoflíků prováděna strojově ve specializovaných továrnách.

Potřebujete pomoct?

 • e-mail - info@k-jewellery.com
 • e-mail - +420 777168363
 • e-mail - Po-Pá 8:00-12:00
                     12:45-16:00
 • e-mail - Klápště Zdeněk
           Nová Ves 589
           468 27 Nová Ves nad nisou
 • e-mail - IČO: 12047911
          Nejsme plátci DPH

Reference

Drahomíra T.

Tak tomu říkám rychlost, moc se těším.

Eva Edwards

Dnes dorazil balíček a jako vždy vše absolutně úžasné. Ty vinutky jsou nádherné, nemohla jsem se jich nabažit. Moc děkuji za bleskové vyřízení objednávky, vy prostě nikdy nezklamete.